نکاتی که باید در مورد نصب و سرویس آسانسورهای مسکونی بدانید.

نکاتی که باید در مورد نصب و سرویس آسانسورهای مسکونی بدانید.

اصول اولیه نصب و راه‌اندازی آسانسور :

مسیر مشخصی برای نصب آسانسور در بین طبقات در نظر بگیرید.

در فضای زیر آسانسور باید گودال ایمنی ایجاد شود. البته این گودال برای مدل‌های گوناگون متفاوت است. اما حداقل باید 15 سانتی‌متر باشد.

شما به فضایی در بالای سطح بالایی فرود آسانسور احتیاج دارید که به آن سربار گفته می‌شود. سربار در انواع گوناگون آسانسورها به اشکال مختلفی تعبیه می‌شود. برای این فضا به حداقل 4 سانتی‌متر فضا نیاز است.

می‌خواهید آسانسور به چند طبقه برود؟

آیا تنها به یک درب آسانسور برای رفت‌وآمد نیاز است و یا می‌خواهید دربی اضافی برای محل خروج دیگری در ساختمان تعبیه کنید؟برای اینکه آسانسور به شکلی کارآمد به بالا و پایین در حرکت باشد باید آن را درون مسیر مخصوص خودش نصب کنید. در نظر داشته باشید که دیواری که روی آن ریل مخصوص آسانسور را نصب می‌کنید؛ باید از نظر ساختار کاملاً ایمن بوده و وزن را به خوبی تحمل کند.

برای در نظر گرفتن نکات ایمنی باید حتی گودال زیر آسانسور نیز تحمل بار و نیرو و فشار وارده را داشته باشد. اگر می‌خواهید آسانسور را در برای یک منزل و سوییت شخصی نصب کنید و در زیر خانه شما فرد دیگری نیز زندگی می‌کند؛ باید دقت و توجه بسیار بیشتری به مسائل امنیتی داشته باشید.

بسته به نوع سیستم محرکه‌ای که آسانسور شما با آن کار می‌کند، همچنین ممکن است به یک اتاق ماشین برای قراردادن درایو نیاز داشته باشید. آسانسور "بدون اتاق" (MRL) از جمله مدل‌هایی است که به این اتاق ماشین احتیاج ندارد و در عوض درایو را با آسانسور در مسیر بالابر (بالای ماشین) قرار می‌دهد.

پیش از نصب آسانسور لازم است که فضای موردنظر برای این کار آماده شود. بهتر است این کار را به پیمانکاری بسپارید که در زمینه نصب آسانسور تبحر دارد و دقیقاً متناسب با نیاز شما فضای موردنظر را آماده کند. قبل از انتخاب مدل آسانسور موردنظر و بررسی شرایط آن نباید فضایی را به نصب آسانسور اختصاص دهید. در اغلب موارد تولیدکنندگان و شرکت‌های نصب آسانسور تمامی جزئیات انتخاب مکان موردنظر را در وبسایت خود در اختیارتان قرار می‌دهند همچنین می‌توانید از آن ها بخواهید تا به شما مشاوره بدهند. به کم توصیه‌های پیمانکار و شرکت نصب آسانسور و همین‌طور نقشه معماری منزلتان می‌توانید مناسب‌ترین مکان را برای نصب و راه‌اندازی آسانسور شناسایی کنید.

نصب آسانسور در مواقع کمی پیچیده‌تر ممکن است حتی تا یک هفته یا بیشتر نیز طول بکشد. ممکن است نیاز باشد تا برای نصب آسانسور رضایت ساکنین دیگر را جلب کرده و مجوزهای ضروری را تهیه کنید. همیشه برای این منظور به نمایندگی‌های مجاز و معتبر مراجعه کنید.

نصاب آسانسور پیش از هر چیزی باید از الزامات ایمنی متناسب با مدل آسانسور انتخابی شما اطمینان حاصل کند. برای مثال فاصله بین درب آسانسور و در ورودی ساختمان و بسیاری نکات دیگر باید کاملاً محاسبه شود. اگر فاصله و شکاف بین درب آسانسور و همین‌طور کابین زیاد باشد این احتمال وجود دارد که کودک یا حیوانات کوچک در آن گیر بیفتند.

علاوه بر این‌ها برای به کار انداختن آسانسور به بسیاری الزامات الکتریکی نیاز است. برای مثال آسانسور شما باید دارای سوئیچ قطع باشد. سوئیچ قطع باعث می‌شود تا در زمان حرکت و جابه‌جایی آسانسور، درب بی‌علت باز یا بسته نخواهد شد.

با نصب اصولی شما خیالتان از بسیاری نکات ایمنی راحت خواهد شد. برای مثال خیالتان راحت خواهد بود که تا زمان فرود کامل درب آسانسور کاملاً قفل خواهد بود و به‌هیچ‌وجه باز نخواهد شد. حسگرهای نوری داخل آسانسور وجود دارند. این سنسورها نیز باعث می‌شوند تا در صورت وجود هرگونه خرابی و مشکل آسانسور متوقف شود. اغلب شرکت‌های خوشنام تولید آسانسور از چنین تجهیزات استانداردی استفاده می‌کنند.

یادتان باشد که باید بر اساس قوانین برای نصب و راه‌اندازی آسانسور مجوزهای لازم را تهیه کنید. به طور کلی اگر از نمایندگی‌های مجاز و سرویس‌های استاندارد استفاده بکنید در هنگام بازرسی و کنترل هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.نماینده نصب روش کار با آسانسور را به شما می‌آموزد و از همه مهم‌تر تمامی ویژگی‌ها و امکانات اضطراری مانند توقف و خروج اضطراری را به شما آموزش خواهد داد. جهت اطمینان طوری برنامه‌ریزی کنید که تمامی ساکنین خانه در این آموزش حضور داشته باشند و نحوه کار به آسانسور به شکل ایمن را فرابگیرند.

هزینه نصب آسانسور معمولاً بین ساکنین به تساوی تقسیم می‌شود. بهتر است در این زمینه خسیس نباشید و برای کمی ارزان‌تر بودن به فکر مراجعه به شرکت‌های بدون مجوز نباشید.

توصیه‌های نگهداری آسانسور منزل

فرقی نمی‌کند که به‌تازگی آسانسور خانگی تان را نصب کرده‌اید و یا در منزلی سکونت می‌کنید که پیش از این به آسانسور مجهز بوده است. در هر صورت باید نسبت به تعمیر و سرویس مرتب آسانسور دقت کافی داشته باشید تا برای سال‌های سال بدون هیچ مشکل جدی از آسانسور استفاده کنید.

برخی از نمایندگی‌ها و شرکت‌های فروش آسانسور سرویس‌هایی منظم برای بازدید، تعمیر و همین طور سرویس به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در این بازدیدها تمامی بخش‌های آسانسور به‌دقت بررسی می‌شود. تکنسین مربوطه در صورت مشاهده خرابی یا مشکل بلافاصله قطعه مورد نظر را تعویض می‌کند. البته روغن‌کاری هم در مورد قطعات آسانسور بسیار مهم است. در صورت نیاز حتی ممکن است نیاز باشد تا باتری آسانسور نیز تعویض شود.

اگر شما در بازه زمانی تحت پوشش گارانتی خود باشید؛ شرکت آسانسور بر اساس ضمانت خودش قطعه خراب را با قطعه جدید جایگزین می‌کند. البته ممکن است نیاز باشد تا اجرت تعویض را به تکنسین پرداخت کنید. بهتر است در زمان خرید در مورد تمامی این مسائل از فروشنده سؤال بپرسید. یادتان باشد که در صورت بی‌توجهی نسبت به تعمیرات و سرویس‌های منظم شرکت تولیدکننده شما را از گرفتن خدمات رایگان گارانتی محروم کند. به همین دلیل است که توص

(اطلاعیه مهم ( پکیج های واردات

(اطلاعیه مهم ( پکیج های واردات

بدینوسیله به اطلاع کلیه کارفرمایان محترم انواع آسانسورهای پکیج وارداتی با برندهای مختلف اروپایی، کره ای، چینی و .... می رساند در صورتیکه در زمینه وارانتی ، تامین قطعات وارداتی و انجام سرویس و نگهداری آسانسورهای مورد بهره برداری دچار مشکل می باشید به استحضار می رساند شرکت آسانسور رازی با بهره مندی از کارشناسان مجرب خود توانایی انجام تغییرات و به روز رسانی و جایگزینی قطعات آسانسورهای وارداتی با برندهای موجود و قابل عرضه در بازار داخلی را برخوردار می باشد در صورت نیاز به ارائه خدمات با واحد پشتیبانی و خدمات فنی شرکت آسانسور رازی تماس حاصل فرمائید.
تلفن های تماس : 16-66523715-021 داخلی 102- 101
" شرکت آسانسور رازی افتخار دارد در رفع مشکلات فنی آسانسورهای شما مفید واقع گردد"

بازی کودکان در آسانسور می تواند خطرساز باشد

بازی کودکان در آسانسور می تواند خطرساز باشد

معاون پیشگیری و آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گفت: قطعی برق ها اگر طبق جدول زمانبندی انجام شود افراد کمتر دچار حادثه می شوند.

قطعی های مداوم برق این روزها بر زندگی و کار افراد تاثیر زیادی گذاشته است در چنین شرایط رعایت نکات ایمنی نکته ای مهم است که باید به آن توجه کرد

به گزارش شبکه رادیویی ایران، فرشاد غیاثوند معاون پیشگیری و آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در برنامه «بهتر است بدانیم» در این باره بیشتر توضیح می دهد.

برنامه بهتر است بدانیم پنج شنبه هر هفته ساعت ۱۳:۳۰ با اجرای زهرا رحیمی از رادیو ایران پخش می شود

(اطلاعیه مهم ( پکیج های واردات

(اطلاعیه مهم ( پکیج های واردات

بدینوسیله به اطلاع کلیه کارفرمایان محترم انواع آسانسورهای پکیج وارداتی با برندهای مختلف اروپایی، کره ای، چینی و .... می رساند در صورتیکه در زمینه وارانتی ، تامین قطعات وارداتی و انجام سرویس و نگهداری آسانسورهای مورد بهره برداری دچار مشکل می باشید به استحضار می رساند شرکت آسانسور رازی با بهره مندی از کارشناسان مجرب خود توانایی انجام تغییرات و به روز رسانی و جایگزینی قطعات آسانسورهای وارداتی با برندهای موجود و قابل عرضه در بازار داخلی را برخوردار می باشد در صورت نیاز به ارائه خدمات با واحد پشتیبانی و خدمات فنی شرکت آسانسور رازی تماس حاصل فرمائید.
تلفن های تماس : 16-66523715-021 داخلی 102- 101
" شرکت آسانسور رازی افتخار دارد در رفع مشکلات فنی آسانسورهای شما مفید واقع گردد"

هنگام سوارشدن به آسانسور این ۱۰ نکته را فراموش نکنید

هنگام سوارشدن به آسانسور این ۱۰ نکته را فراموش نکنید

۱- بعید است دیگران از شنیدن مکالمه تلفنی ما لذت ببرند و اگر اعتراض نمی‌کنند از بزرگواری‌شان است! از صحبت‌کردن با گوشی موبایل داخل کابین آسانسور اکیداً بپرهیزیم. در تاکسی هم خودداری کنیم، درون واگن مترو نیز. کلاً بیخ گوش دیگران با تلفن صحبت نکنیم. این یک آزار مدرن است.

۲- به هیچ وجه آسانسور را برای سوارشدن دیگران نگه نداریم؛ به‌ویژه در آپارتمان. تا هنگامی که همراهان ما کفش نپوشیده و نیامده‌اند درِ آسانسور را باز نکنیم. شاید در طبقات دیگر کسی نیاز فوری داشته باشد.

۳- با توجه به شیوع کرونا و بیماری‌های تنفسی سعی کنیم داخل آسانسور چهرۀ به چهره دیگران نایستیم. رو به در بایستیم. این که به دیگران پشت کنیم نشانه بی‌ادبی نیست، مراقبت از سلامت خودمان و دیگری است.

۴- اگر حیوان خانگی به‌ویژه سگ داریم سعی کنیم از پله‌ها تردد کنیم یا وقتی آسانسور پر است از آن استفاده نکنیم. ممکن است کسانی از سگ بترسند یا به دلایل تاکید شده در دین اسلام از این همجواری آزرده شوند. آسانسور وسیله شخصی یا حریم خصوصی نیست. به حقوق دیگران تجاوز نکنیم.

۵- اگر وقتی سوار آسانسور می‌شویم بوی بدی مشام ما را آزار می‌دهد، دقت کنیم که خود ما هم با بوی بد دیگران را آزار ندهیم. هنگام بیرون‌بردن کیسه زباله شیرابه آن نریزد و از عطر استفاده کنیم. این طور از ما رایحه خوشایندی برای نفر بعدی که سوار می‌شود به جا می‌ماند.

۶- سعی کنیم جلوی دکمه‌های آسانسور نایستیم. همه در طبقه مورد نظر ما پیاده نمی‌شوند. به دیگران اجازه بدهیم دکمۀ طبقۀ مورد نظرشان را فشار بدهند.

۷- وقتی درِ آسانسور باز می‌شود از تعارف‌کردن برای ورود و خروج و «مرگ من اول شما بفرمایید» خودداری کنیم. این توقف‌ها علاوه بر صدمه‌زدن به آسانسور، دیگرانی را که در طبقات مختلف منتظر هستند، می‌آزارد.

۸- اگر در آخرین طبقه پیاده می‌شویم ته اتاقک آسانسور بایستیم. در این حالت ناگزیر نیستیم برای پیاده‌شدن هر نفر جابه‌جا یا از آسانسور خارج شویم تا راه عبور باز شود.

۹- اگر در آسانسور گیر کردید، خونسردی‌تان را حفظ کنید! این احتمالاً بیهوده‌ترین توصیۀ دنیاست. طبیعی است که مضطرب می‌شوید، ولی ابداً سعی نکنید بین طبقات به زور در را باز کنید و خودتان را بیرون بکشید. هر ساله چندین نفر به همین دلیل دچار ضایعه جسمی شدید یا مرگ می‌شوند. دکمۀ اضطراری را فشار بدهید و صبر کنید. حتماً به کمک شما می‌آیند.

۱۰- اگر دچار مشکلات پا درد یا زانو نیستیم برای یکی - دو طبقه از آسانسور استفاده نکنیم. با این کار هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنیم، هم مانع استهلاک آسانسور می‌شویم و هم به عضلات‌مان کمک می‌کنیم.