اجزای اصلی آسانسور

۱ سال پیش

سیستم حرکتی

از  اجزای اصلی تشکیل دهنده آسانسور سیستم حرکتی است که شامل موتورهای گیربکس است. 

کابین

کابین نیز یکی دیگر از اجزای آسانسور است که دارای در است و اشخاص یا بار درون کابین گذاشته خواهند شد و کنترل حرکت کابین از درون توسط اشخاص صورت خواهد گرفت. تزئین هر کابین طبق نوع آسانسور متفاوت است و ممکن است از جنس ورقه های رنگی کوره ای، فرومیکا، استیل و یا شیشه باشد.

تابلوفرمان

ریل های آسانسور دارای جنس سختی هستند که به وسیله ریل ها وزنه تعادل و کابین کنترل و هدایت خواهد شد. اتصالات آسانسور باید نیروهای که بر اثر ترمز یا پیچ به وجود خواهد آمد را تحمل کند.

سیم بکسل

سیم بکسل مجموعه ای از تارهای فولادی پیچیده شده است و وظیفه منتقل کردن انرژی موتور گیربکس برای به حرکت درآوردن کابین را بر عهده دارد.

تراول کابل

عملکرد دستگاه را بین اجزای آسانسور منتقل خواهد کرد.

درهای طبقات

اندازه درها بر حسب نوع و محیط آسانسور متغیر خواهد بود.

هر چند که صنعت آسانسور، صنعت جدیدی نیست اما هنوز بیشتر مردم روی آسانسور شناخت زیادی را ندارند. حتی افراد شاغل در صنعت ساختمان سازی یا استفاده کنندگان آسانسور نیز در مورد آسانسور چندان شناختی را ندارند. در ادامه مقاله با رو کردن اجزای آسانسور و توضیح در مورد هر کدام از اجزا ( به صورت محدود ) شما را بیشتر با آسانسور آشنا خواهیم کرد. ( هر چند که بخش های گفته شده چندان به عنوان اجزای بین اجزای آسانسور قرار ندارند اما بهتر است با اصطلاحات زیر آشنا شوید. )

چاه آسانسور

چاه آسانسور یک تونل عمودی بوده و آسانسور در درون چاه آسانسور حرکت خواهد کرد. خود چاه آسانسور دارای سه بخش چاله آسانسور، مسیر تراول و فضای بالا سری است.

فلایول

در صورت گیر کردن آسانسور افراد حاضر در آسانسور قادر به خارج شدن نیستند و برای جابه جای افراد درون کابین در مواقع گفته شده به کمک فلایول امکان پذیر خواهد شد. علاوه بر عملکرد گفته شده فلایول برای توقف نرم و کنترل قسمت گشتاور مادون نیز کاربرد دارد.

درزبان

درزبان یا فلکه اصلی، سیم بکسل ها را خواهند کشید یا به عبارتی سیم بکسل ها در داخل درزبان قرار گرفته و با چرخیدن حرکت خواهند کرد که موجب حرکت کردن سیم بکسل خواهد شد.از دیگر اجزا و قطعات آسانسور باید به گاورنر، کابین، درها، ریل ها، کفشک ها، کابل متحرک، ضربه گیر، مگنت دربازکن، باکس ریویزیون، فن، اتصالات و غیره اشاره کرد.