انواع کابین آسانسور

۲ سال پیش

کابین آسانسور اولین جایی است که ساکنان و مهمانان به محض ورود به آپارتمان آن را مشاهده می کنند. درب و کابین آسانسور و تزئینات و ظاهر آسانسور شماست که کلاس کار ساختمان شما را نشان می دهد و تزئینات و طرح کابین آسانسور باید طوری باشد که با حس و حال معماری و نمای ساختمان همخوانی داشته باشد.

یکی از اصلی ترین و پر اهمیت ترین قسمت ها در نصب آسانسور، کابین آسانسور (Cabin یا Car) می باشد. کابین یکی از قطعات مکانیکی آسانسور بوده و مهمترین قسمت از آسانسور است که مسافران با آن در ارتباط مستقیم می باشند.

کابین آسانسور به اتاقک فلزی گفته می شود که مسافرین یا بار در داخل آن قرار گرفته و با حرکت عمودی در داخل چاهک آسانسور به حرکت در آمده و طبقات ساختمان را طی می کنند. کابین آسانسور با توجه به ظرفیت افراد استفاده کننده و متناسب با ترافیک طبقات محاسبه می گردد.
 

کابین آسانسور از سه بخش عمده شامل چهارچوب (یوک)، سکو (محل استقرار مسافر یا بار بر روی آن) و دیواره‌ ها (شامل کف، سقف، دیواره‌های جانبی، پوشش‌های داخل و تزئینات داخل کابین آسانسور) تشکیل شده است.

درب کابین آسانسور بیشتر وظیفه حفاظت از مسافرین و جلوگیری از برخورد آنها با دیواره چاه به هنگام حرکت آسانسور را عهده دار می‌باشد. يوک کابین شامل دو بخش (یوک بالا و یوک پایین) بوده و در برگيرنده تمام کابین آسانسور می باشد. در واقع تمام وزن کابین و مسافرین توسط یوک به سیم بکسل‌ ها وارد می‌شود.

دو نکته در طراحی و ساخت کابین های آسانسور:

 • طراحی زیبا و جذاب کابین
 • ایمنی مسافران

جنس کابین آسانسور و ابعاد آن

بدنه کابین آسانسور از جنس ورق فولادی به ضخامت حداقل 1/5 میلیمتر و کف و سقف آن حداقل 2 میلیمتر می‌باشد. بدنه به صورت لته های به عرض 30 تا 40 سانتی متر و به طول ارتفاع کابین آسانسور ساخته و پیچ و مهره می شوند. لبه لته ها حداقل به اندازه 3/5 سانتیمتر برگشته تا ضمن امکان پیچ و مهره نمودن آنها به یکدیگر باعث تقویت بدنه نیز شود. ارتفاع مفید کابین حداقل 2 متر می باشد.

حد فاصل بین بدنه کابین آسانسور و سطح داخلی دیواره چاه آسانسور حداکثر 5 سانتی متر و حداقل 2 سانتی متر در اندازه گیری ها باید مد نظر قرار گیرد. علت ساخت بدنه به صورت قطعات کوچکتر جهت امکان سهولت نصب و مونتاژ آن در داخل چاه و همچنین باز کردن و مونثاژ آن از داخل چاه می باشد. طبق استاندارد EN-81 سقف کابین آسانسور باید به نحوی ساخته شود که حداقل بتواند وزن دو نفر را بدون انحراف دائمی در آن تحمل کند. کف کابین آسانسور از ورق فولادی است که ممکن است جهت کاهش سر و صدا مقداری چوب نیز در آن بکار رود. روی کف جهت تزیینات داخل کابین آسانسور از سنگ گرانیت، سرامیک و یا کفپوش ضد خش و در داخل کابین های خودرو بر از ورق آجدار با نظر معمار طراح یا کارفرما به صورت سلیقه ای استفاده می شود. بدنه کابین نیز با توجه به کار برای آسانسور می تواند از پوشش های MDF یا استیل روی تخته های نئوپان تزیین گردد.

بخش های مهم کابین آسانسور شامل دیواره ها، کف، سقف آسانسور بایستی از لحاظ مکانیکی مستحکم باشد. نکته ای که در مورد کابین آسانسور حائز اهمیت است مقاومت کابین در برابر نیرو های وارده در زمان حرکت کابین یا هنگام عمل کردن ترمز ایمنی (پاراشوت) و یا برخورد با‌ ضربه گیرهای ته چاهک است. باید دانست اتاقک، یوک کابین، کفشک ها، دیواره های کف و سقف کابین آسانسور بایستی توان تحمل فشارهای وارده را داشته باشند.

انواع کابین آسانسور از نظر درب کابین:

 • کابین آسانسور با درب نیمه اتوماتیک تلسکوپی
 • کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک تلسکوپی
 • کابین آسانسور با درب تمام اتوماتیک سانترال
 • کابین آسانسور بدون درب

نوع درب کابین آسانسور به صورت دولته، سه لته، چهارلته، اتوبوسی، سینوسی و ... نیز می باشد.

انواع کابین آسانسور از نظر تزئینات داخل کابین:

 • کابین و تزئینات فرمیکا استیل
 • کابین و تزئینات MDF استیل
 • کابین و تزئینات تمام استیل
 • کابین و تزئینات تمام استیل طلایی، دودی و طرح دار
 • کابین و تزئینات کابین شیشه ای (PANORAMA) که معمولا در نمای ساختمان و یا در مراکز تجاری از آن استفاده می شود.
   
 • کابین با دیواره گالوانیزه و کف پارکت یا سنگ که معمولا برای بالابر و یا در ساختمانها به صورت موقت از آن استفاده می شود.

کابین فرمیکا استیل طبق قوانین جدید استاندارد آسانسور معمولا دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

در یک دسته بندی کلی، کابین آسانسور به چهار نوع کابین فرمیکا استیل، MDF استیل، تمام استیل و یا کابین شیشه ای تقسیم می شود.

کابین های آسانسور که برای جابه جایی مسافران مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر به صورت 4، 6، 8، 10، 12 نفره و ... و کابین هایی که برای حمل بار از آن استفاده می شود بیشتر به صورت 10، 13، 21 نفره و ... تولید می شود. رایج ترین کابین های آسانسور به صورت کابین آسانسور 4 الی 8 نفره است.

شرکت آسانسور رازی با بیش از 50 سال تجربه در صنعت آسانسور و با استفاده از کارناسان مجرب در این زمینه می تواند راهنمای شما در جهت طراحی ،خرید و نصب انواع آسانسور با کابین های مختلف باشد 

نشانی وبسایت www.razielevator.com