برای آسانسور خود روغن می‌خرید یا گازوئیل!

۱ سال پیش

در صنعت آسانسور برای جلوگیری از ساییدگی قطعات در هنگام بالا و پایین رفتن کابین و کاهش صدا و اصطکاک بین کفشک‌ها و ریل‌ها، باید از «روغن‌ریل» آسانسور استفاده شود. روغن‌ریل» از ترکیب روغن پایه (که از تقطیر نفت خام به‌دست می‌آید) و مقداری ماده افزودنی دیگر ساخته می‌شود. این روغن در محفظه‌ای به نام روغندان ریخته شده و با کمک فیتیله‌ای که در آن قرار دارد، روغن سرتاسر ریل‌ها را آغشته می‌کند، متأسفانه سالهاست که برخی از «تولیدکنندگان‌روغن» در بازار آسانسور، به‌جای استفاده از روغن پایه به عنوان ماده اصلی، از ترکیب «روغن‌سوخته‌تصفیه‌شده» و «گازوئیل» که خود حلال (ضد) روغن است، در تولید «روغن‌ریل» استفاده می‌کنند!

به عبارتی با جمع‌آوری روغن سوخته از مغازه‌های تعویض روغنی و تصفیه آن و اضافه کردن مقداری گازوئیل، با چند هزار تومان، روغن ریلی به بازار عرضه می‌کنند که در برخی موارد تا بیش از ۲۰ برابر ارزش آن، به مدیران ساختمان‌ها، فروخته می‌شود.

سریعترین راه «تشخیص‌تقلب» در «هنگام خرید» روغن ریل از «بازارآسانسور»، بو کردن آن است.

استفاده از روغن ریلی که بوی شدید گازوئیل یا تینر روغنی می‌دهد، نه‌تنها برای روان‌کاری ریل آسانسور خوب نیست و سر و صدای آسانسور را کاهش نمی‌دهد، بلکه، چون «چربی‌زداست» در هنگام بالا و پایین رفتن کابین حتی روغن قدیمی را از بین می‌برد، صدای ناهنجاری در هنگام حرکت آسانسور ایجاد می‌کند، به تجهیزات داخل چاه آسانسور صدمه می‌زند و در مواردی باعث آتش‌سوزی و تنگی‌تفس افراد شده است.

ما در شرکت آسانسور و پله برقی رازی با تامین مواد اولیه با کیفیت و اصل در خدمت خریداران و سازندگان ساختمان هستیم تا راهکار انتخاب یک شرکت آسانسور استاندارد و خوب را معرفی کنیم، چه خرید آسانسور و چه سرویس و نگهداری. آسانسور قلب یک ساختمان است امنیت در آن مساوی است با امنیت روانی ساکنین ساختمان، پس باید در انتخاب و نگهداری آن دقت کنید