اورلود و تشخیص بار اضافه

۱ سال پیش

از شاخص های مهم در طراحی آسانسور ظرفیت یا بار قابل جابجایی آن آسانسور است. این پارامتر  بسیار اساسی، مبنای انتخاب بسیاری از اجزای دیگر آسانسور از جمله سیستم محرکه، طناب های فولادی، سیستم ترمز ایمنی(پاراشوت)، ساختار و مقاومت یوک و درگاه آستانه کابین و … می باشد. یکی از وسایل ایمنی که هر آسانسوری باید به آن مجهز باشد، وسیله ای است که در صورت وجود اضافه بار یا اضافه وزن کابین یعنی باری بیش از ظرفیت تعریف شده کابین، از شروع حرکت آسانسور و همچنین از همسطح سازی مجدد آن جلوگیری نماید. به چنین وسیله ای اصطلاحاً ” اورلود ” گفته می‌شود.

آسیب‌های ناشی از اضافه بار داخل کابین آسانسور در برخی از موارد به راحتی جبران نخواهد شد. مشکلات ناشی از حمل نفر یا بار بیش از ظرفیت آسانسور به صورت آسیب به سازه‌های فیزیکی آسانسور، طناب‌های فولادی، فلکه‌های هرزگرد، آسیب به سیم پیچ موتور، بلبرینگها، شفت و فلکه اصلی موتور آسانسور بروز خواهد کرد. از موارد بسیار مهم دیگر می‌توان به سرخوردگی سیم بکسل از روی فلکه اصلی موتور و عملکرد نامناسب سیستم ایمنی(پاراشوت) اشاره کرد.

مطابق استاندار، اضافه وزن یا اضافه بار در صورتی در نظر گرفته می‌شود که بیش از 10% ظرفیت آسانسور بوده و مقدار آن از 75 کیلوگرم کمتر نباشد. در صورت وقوع اضافه وزن داخل کابین، استفاده کنندگان از آسانسور باید توسط علائم شنیداری و یا دیداری در داخل کابین آگاه شوند. در این حالت درهای خودکار باید به حالت کاملاً باز در آیند و درهای غیر خودکار در حالت غیر قفل باقی بمانند. بر اساس استاندارد ملی آسانسور، نصب اورلود به منظور کاهش خرابی آسانسور و حوادث درون آن ضروری است.

نصب زیر کابین: این نوع اورلود بهترین انتخاب برای آسانسورهای نو و بازسازی شده است که بصورت تک یا چند سنسوره نصب می‌شود. نوع تک سنسوره دقت کمتری نسبت به نوع چند سنسوره دارد و قیمت آن نیز ارزان‌تر است. از نوع تک سنسوره برای ظرفیت‌های پایین‌(4 یا حداکثر 6 نفر) و از نوع چند سنسوره برای تمامی ظرفیت‌ها می‌توان استفاده نمود. نصب اورلود در بخش زیرین کابین کمی سخت است، اما تجربه نشان داده مزایای استفاده از آن ارزش تحمل این سختی را دارد.

شرکت آسانسور رازی با استفاده از تیم فنی متخصص و با تجربه می تواند شما را در تمام زمینه های مربوط به صنعت آسانسور انتخاب قطعات آسانسور، فروش و نصب و راه اندازی آسانسور ، سرویس و نگهداری در کنار شما کارفرمایان محترم بوده و همراه همیشگی شماست.